עב | EN

אפיון מערכת מידע ותהליך הפיתוח

אפיון מערכת ופיתוח לכתיבת פעולות עבור מדריכי תנועת הנוער נוע"ם

נוע"ם היא תנועת נוער משולבת – חניכים עם צרכים מיוחדים הם חלק בלתי נפרד מכל הקבוצות בתנועה. מדריכי התנועה, תיכוניסטים חדורי ערכים, עושים עבודת קודש בלתי שגרתית לגילם.
לכן כשפנו אלינו מהתנועה והציגו בפנינו את הפרויקט, מיד נרתמנו. בשבילנו זו שליחות וכך התחלנו תהליך מעניין, יצירתי ומלמד עבורנו ועבור התנועה.

המערכת שבנינו מאפשרת למדריכים בתנועה להעביר את כתיבת הפעולות למכשיר הטלפון החכם שלהם, במקום השימוש בדפים. בנוסף, היא מאפשרת גישה למאגר פעולות עצום בו ניתן לבצע שינוי, שכתוב ושיפור פעולה קיימת, כשהבונוס במערכת הוא פיצ'ר המשובים, באמצעותו מדריכים בכירים יכולים למשב את כל הפעולות דרך הטלפון החכם, לאשר פעולות ועוד.

מחקר

דרך המחקר וההכנה שלנו התוודענו לגישת UDL (Universal Design for Learning), מתודולוגיה שמסייעת להתאים את פעולות התנועה ליכולות ולקשיים של חבריה.
כחלק מהתהליך ביקרנו במחנה הקיץ עם המדריכים ובילינו שעות עם צוות ההדרכה. כך למדנו את שגרת יומם של המדריכים ואת אופייה המיוחד של התנועה וחבריה.

אפיון מערכת מידע

תהליך אפיון מערכת המידע חייב קשר רצוף ובחינה מול רכזי ההדרכה וגם מול המדריכים עצמם. יצרנו מסכים בהם הצגנו פתרונות חדשניים וקלים ליישום. את הפתרונות שהצענו בחנו דרך בחינות שמישות לאורך התהליך והשתמשנו במשוב ובתובנות שקיבלנו מהם כדי לדייק את הפתרון.
לאחר שלב אפיון מערכת מידע עברנו לשלב העיצוב, שהותאם לצורכי התנועה המתחדשת.

עיצוב

הקפדנו להיצמד לשפה העיצובית הקיימת בכל החומרים שהמדריכים מכירים, תוך הובלת העיצוב לגישה חדשנית ומתקדמת.
מחקר המשתמשים מקדים, שיתוף בתהליך האפיון ובחינות השמישות שלא ויתרנו עליהן, הוכחו כשלבים נכונים בדרך להטמעה חלקה ואימוץ מהיר של האפליקציה אצל מדריכי התנועה.

בחינות שמישות

הגישה המשלבת של תנועת נוע"ם זכתה להכרה בזכות יעילותה וחשיבותה, והפרויקט זכה למימון של המוסד לביטוח לאומי. אנחנו נהנינו מכל רגע בפרויקט כשהחלק הטוב ביותר הוא הידיעה שעזרנו לתנועת נוער אמיצה לפרוץ דרך בשילוב אנשים עם מוגבלויות, ואימוץ פתרון טכנולוגי שמדבר אל בני הנוער בשפתם הייחודית.