עב | EN

אפיון מוצר

אפיון מוצר - סטודיו ED&U

איפיון מוצר קונספטואלי לטנק העתידי של צה"ל

פרויקט כרמל שמטרתו איפיון קונספטואלי לטנק העתידי של צה"ל, משלב בתוכו את כל האלמנטים המשמעותיים בהנדסת גורמי אנוש.
הפרוייקט, בו אנו גאים לקחת חלק, מביא לידי ביטוי את היכולות המגוונות של הסטודיו:
ניתוח קוגנטיבי, אפיון תפיסת הפעלה חדשנית ובלתי שגרתית, אפיון ממשקי הלוחמים ומידת האוטומציה והאוטונומיה של האמצעים השונים, אפיון פיזי וארגונומי של תא הלוחמים, והתאמת אמצעי הפעלה יחודיים למשימות השונות.

האתגר שהוצב בפנינו על ידי מפא"ת, היה להציע כלי רכב קרבי מתקדם, אשר יוכל להיות מופעל על ידי שני אנשי צוות, במקום ארבעה, כפי שקורה היום בטנק מרכבה.
צוות הטנק צריך להיות מסוגל להפעיל את כל מערכותיו, לפעול במסגרת קרבית ולשהות בשטח זמן ארוך, כל זאת ללא חלונות או פתחים אשר דרכם ניתן לראות את העולם החיצון/את המתרחש בחוץ/את שדה הקרב.

מחקר

לפני שניגשנו לעבודת אפיון מוצר, קיימנו תהליך מחקר מקיף על המצב הקיים בחיל השריון, המשכנו בניתוח תרחישים מבצעיים מורכבים וניתוח ההשפעה הקוגניטיבית של הסיטואציה הכוללת על הלוחמים. התמודדנו עם גורמי האנוש של הבעיה, והתאמתם לטכנולוגיה ולתרחישים.

אפיון מוצר

לאחר עבודת אפיון מוצר מקיפה, התוצאה המרשימה שהתקבלה היתה קפסולת הפעלה עתידנית, אשר עוצבה בהתאם לתפקידי הצוות ומספקת להם את האמצעים ותצוגת המידע הרלוונטיים לביצוע משימות מורכבות בשדה הקרב תוך הפחתת העומס הקוגניטיבי.
באפיון המוצר ניתן דגש מיוחד על התאמה ארגונומית של סביבת התא ומיקום אמצעי השליטה, כך שהשהות בכלי לאורך זמן תהיה אפשרית ותצמצם פגיעות שריר-שלד אפשריות.

עיצוב

פרויקט כזה המשלב חוויית משתמש, ניתוחים קוגניטיביים, תכן ארגונומי ומחקר, אשר מבוצעים בראייה מערכתית-מבצעית כוללת, מדגים את יכולות סטודיו ED&U כבית מקצועי חזק לכל תחומי הנדסת גורמי אנוש.

**את הפרויקט ביצענו במסגרת עבודה משותפת עם Aman UI&Design, ד"ר מיכאל בריקנר, סטודיו קוביה וינון רטיג עיצוב תעשייתי.

בחינות שמישות